ProperAd.pl

  • Traffic Watch Dog

Termin

od 01.04.2023 do 30.06.2023

(zakończone)

Stopy procentowe bez zmian!

Kolejny raz Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, gdzie główny wskaźnik wynosi 6,75 proc. Wynika to z tego, że WIBOR od początku roku kształtuje się na podobnym poziomie. Zarówno stawka trzymiesięczna, jak i półroczna osiąga wartości rzędu 6,90-7,00 proc. Ma to pozytywny wpływ na rynek kredytów hipotecznych, bo raty przestały rosnąć, a banki chcą pożyczać coraz więcej. Polacy wyczekują już jednak obniżek stóp. Problem w tym, że częściej mówi się ostatnio o podwyżkach.

Kredytobiorcy z niecierpliwością czekają na obniżki wskaźników, ale w opinii bankowych ekonomistów do tego jeszcze daleka droga. Eksperci mBanku zaznaczają, że podany przez GUS odczyt inflacji (16,2 proc.) był wyższy od rynkowych przewidywań, które wynosiły 15,8 proc., ale raczej nie wpłynęło to na decyzję Rady, która rozpatruje perspektywę długoterminową. Ekonomiści z PKO BP przewidują, że droga do osiągnięcia celu inflacyjnego będzie długa i wyboista, a z ING Banku Śląskiego i Banku Pekao S.A. dodają, że coraz mniej prawdopodobne jest, że RPP zdecyduje o pierwszych obniżkach stóp już pod koniec tego roku, a może dojść nawet do podwyżek.

Dobrą informacją jest to, że raty kredytów hipotecznych nie spadają ale widzimy wzrosty w wyliczanej przez banki średniej zdolności kredytowej.