ProperAd.pl

  • Traffic Watch Dog

Termin

od 01.05.2024 do 30.06.2024

(w trakcie)

Polacy najchętniej pracują hybrydowo, jednak w co drugiej firmie nie mają takiej możliwości

Na skutek pandemii tematyka modelu pracy zyskała na znaczeniu. Spopularyzowała się hybryda, którą oferuje 38 proc. pracodawców, a co dziesiąta firma pracuje wyłącznie zdalnie. Nadal jednak w co drugim przedsiębiorstwie w ogólne nie ma home office – wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Firmy działające w systemie hybrydowym wskazują, że główna zaleta to mniejsza liczba L4, wzrost efektywności i przyciąganie młodych talentów. Są też minusy, jak np. mniejsza kontrola i integracja. Dla pracowników również hybryda jest najbardziej preferowanym modelem pracy.

Hybrydowy model pracy obowiązuje w 38 proc. firm. Najczęściej oferują go duzi przedsiębiorcy (43 proc.), w porównaniu do 36 proc. małych i 35 proc. średnich firm. Niemal co drugi pracodawca (47 proc.) nie oferuje pracownikom możliwości pracy zdalnej. Wyłącznie z domu pracują pracownicy w co dziesiątym przedsiębiorstwie (9 proc.).

Pracodawcy widzą zalety hybrydowego modelu pracy. 49 proc. firm wskazuje na mniej zwolnień chorobowych pracowników. Co trzeci pracodawca dostrzega wzrost efektywności, a 28 proc. docenia możliwość przyciągania młodych talentów. Z drugiej strony firmy widzą też wady takiej pracy. Niemal połowa firm (49 proc.) wskazuje na mniejszą kontrolę nad pracownikami, którzy są w domu. Ten aspekt okazał się ważniejszy niż mniejsza integracja pracowników, na który wskazało 37 proc. pracodawców. Na przeciwnym biegunie co trzeciego pracodawcy, który dostrzega wzrost efektywności w hybrydowym modelu pracy znajduje się co piąty widzący jej spadek.