ProperAd.pl

  • Traffic Watch Dog

Termin

od 01.11.2024 do 31.12.2024

(w trakcie)

Lokaty bankowe lepsze, ale na krótko: Czy to czas na inwestowanie?

W ostatnich miesiącach lokaty bankowe zyskały na atrakcyjności dzięki podniesionym stopom procentowym. Dla wielu osób szukających bezpiecznego sposobu na ulokowanie oszczędności lokaty stały się ponownie korzystną opcją. Jednak analitycy ostrzegają, że obecna rentowność może być chwilowa.

5,59% – tyle wynosi obecnie średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych – wynika z danych zebranych przez HREIT. To o zaledwie 0,04 pkt. proc. więcej niż miesiąc temu. Mamy jednak drugą z rzędu skromną poprawę. Jeszcze w sierpniu przeciętne oprocentowanie najlepszych depozytów HREIT oszacował na 5,47%.

Oto, co warto wiedzieć o lokatach bankowych i ich perspektywach na przyszłość.

Wzrost oprocentowania – szansa na wyższe zyski

Wzrost oprocentowania lokat bankowych jest bezpośrednim skutkiem polityki podnoszenia stóp procentowych, która ma na celu walkę z inflacją. Dzięki temu banki mogły zaoferować klientom bardziej korzystne warunki, co w efekcie przyciągnęło wielu oszczędzających, którzy szukali alternatywy dla przechowywania środków na nisko oprocentowanych kontach. Lokaty krótkoterminowe, np. na 3 czy 6 miesięcy, stały się szczególnie popularne, oferując relatywnie wyższe stopy zwrotu.

Krótkoterminowa perspektywa zysków

Chociaż aktualne oferty lokat wydają się korzystne, warto pamiętać, że ich opłacalność zależy od polityki monetarnej i przyszłego kształtu inflacji. Ekonomiści przewidują, że jeśli inflacja zostanie opanowana, banki centralne mogą zacząć obniżać stopy procentowe, co przełoży się na spadek oprocentowania lokat. W takim scenariuszu, oprocentowanie depozytów może w krótkim czasie wrócić do niższego poziomu, co sprawi, że zyski z lokat będą mniej atrakcyjne.